Számos okosotthon rendszer alkalmazza a Zigbee kommunikációs protokollt. A Zigbee technológia vezeték nélküli hálózat, amelyet elsősorban okosotthon eszközök közötti kommunikációra használnak. Segítségével komplex és sok funkciót ellátó épületautomatizálási rendszereket lehet alkotni. Cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a Zigbee technológia kapcsán!
Mi az a Zigbee kommunikációs protokoll?
A Zigbee egy vezeték nélküli, rádiós hálózat, amelyet leginkább okosotthon rendszerek használnak kommunikációs célokra. Összefoglaltuk a Zigbee kommunikációs protokollhoz kapcsolódó legfontosabb információkat.
- A Zigbee eszközök 2.4 GHz frekvencia sávot használnak.
- A Zigbee eszközök az AES-128 szimmetrikus kulcsú titkosítást használják, amely biztonságos adattranszfert tesz lehetővé.
- Alacsony adatátviteli képességű kommunikációs megoldás. 20-250 Kbps sebességet tudnak biztosítani a Zigbee eszközök. Ez elegendő a szenzorok és a hub közötti adatátvitelhez.
- Mindössze 30 milliszekundum alatt képes csatlakozni egy eszköz a Zigbee hálózatra.
- A Zigbee hálózatok a teoretikus határ szerint akár 65000 eszközt is képesek kezelni. A gyakorlati határ ennél jelentősen alacsonyabb, azonban akár 200-300 eszköz is megbízható módon használható egy Zigbee hálózaton.
- A Zigbee eszközök alacsony energiaigényűek, így egy akkumulátor akár több éven keresztül is képes energiával ellátni egy szenzort.
- Rövid hatótávú kommunikációra alkalmas. Beltéren 70-100 méter, míg kültéren akár 300 méter is lehet a hatótávolság.
- A Zigbee eszközök használhatóak mesh hálózatban, ami redundanciát és nagyobb lefedettséget jelent.
Zigbee kommunikációs protokoll előnyei
Okosotthon tervezés előtt állsz? Számos kommunikációs protokoll közül választhatsz! A legelterjedtebb technológiák:
- WiFi
- Bluetooth
- Zigbee
- Z-Wave
- 433 MHz
- Infra (IR)
Ahhoz, hogy az igényeidnek megfelelő okosotthont alakíts ki, elengedhetetlen az elérhető kommunikációs protokoll technológiák előnyeinek és hátrányainak mérlegelése. Az alábbiakban összegeztük a Zigbee technológia legfontosabb előnyeit.
1. Mesh hálózat
A mesh hálózat vagy mesh topológia (angolul mesh network) lényege, hogy a hálózati központ funkcióját több kisebb központ látja el. A Zigbee hub látja el a koordinátor szerepet. Ehhez kapcsolódnak az okosotthon berendezései, amelyek router és végpont (end device vagy endpoint) csoportba sorolhatóak. Hogy mi a különbség? Mutatjuk!
- Router: A router eszközök képesek hálózati elosztóként funkcionálni. Tehát más eszközök csatlakozhatnak a routerekhez a vezeték nélküli Zigbee hálózatot használva. Ez redundanciát és nagyobb lefedettséget eredményez. Kizárólag olyan eszköz lehet router, amely direkt energiaforrással rendelkezik és folyamatosan üzemel.
- Végpont: A végpont eszközök a routerhez és/vagy a hubhoz csatlakoznak. Nem képesek a hálózatot megosztani. A végpont eszközök akkumulátorról működnek.
2. Kedvező ár-érték arány
A Zigbee eszközök általában olcsóbbak, mint a konkurens kommunikációs protokollt használó eszközök. Alacsony áruk mellett fontos megemlíteni, hogy a Zigbee technológiát használó eszközök olykor nem kompatibilisek egymással a kisebb mértékű sztenderdizáltság miatt.
3. Rengeteg Zigbee eszköz érhető el
A Zigbee kommunikációs protokoll széles körben elterjedt. Az alábbi vállalatok gyártanak Zigbee eszközöket:
- Amazon
- Belkin
- Bosch
- Comcast
- Honeywell
- Huawei
- Humax
- Ikea
- Indesit
- Lutron
- Miele
- Nokia
- Osram
- Panasonic
- Philips
- Samsung
- SmartThings
- Texas Instruments
- Velux
Több ezer Zigbee technológiát használó termék közül választhatod ki az okosotthon rendszeredbe leginkább illeszkedő berendezéseket. A kellemetlen meglepetés elkerüléséhez mindig győződj meg arról, hogy a megvásárolni kívánt Zigbee eszköz illeszkedik meglévő ökoszisztémába.
4. Alacsony energiafelhasználás
A Zigbee technológia egyik legjelentősebb előnye az alacsony energiafelhasználás. Ez megnöveli az akkuidőt és kisebb szenzor méreteket tesz lehetővé. Egy akkumulátorral akár 1-2 évig is üzemképes maradhat egy Zigbee eszköz.
Z-Wave vs. Zigbee: melyiket válasszam?
A Z-Wave és Zigbee technológiát gyakran hasonlítják egymáshoz. Terjedelmi okok miatt nem tudunk a két technológia közötti összes különbségre kiterjedő elemzést nyújtani ebben a bejegyzésben. Azonban a legfontosabb különbségeket összefoglaltuk.
Z-Wave vs. Zigbee:
- Ár: A Z-Wave készülékek általában drágábbak, mint a Zigbee berendezések. A némileg magasabb ár fő oka a Z-Wave Alliance tanúsítvány megszerzésének költsége. A tanúsítvánnyal rendelkező termékek minőségét és kompatibilitását független laboratóriumokban ellenőrzik. Az eljárás költségét a gyártó cégeknek kell megfizetni, ez pedig jelentkezik a termék fogyasztói árában.
- Frekvencia: A Z-Wave berendezések kevésbé terhelt frekvencia sávot használnak, amely csökkenti az interferencia és az átmeneti üzemhiba kockázatát.
- Kompatibilitás: A eltérő gyártóktól származó Zigbee eszközök kompatibilitása problémás lehet. Ezzel szemben a tanúsítvánnyal rendelkező Z-Wave készülékek mindenképpen kompatibilisek.
- Megbízhatóság: Mindkét kommunikációs protokoll mesh hálózatot használ, amely megfelelő hálózati tervezéssel és konfigurációval redundanciát és nagyfokú megbízhatóságot nyújt. Az interferencia esélye kisebb azonban a Z-Wave készülékek esetén.
Gyakori Zigbee eszközök
Zigbee gateway (Zigbee hub)
A Zigbee gateway (más szóval Zigbee hub vagy Zigbee központ) a centrális egység, amely a következő feladatokat látja el:
- smart eszköz működését koordinálja,
- automatizációs folyamatokat menedzseli,
- lehetővé teszi a felhasználó kapcsolódását.
Fontos, hogy sok modern okosotthon rendszer képes több kommunikációs protokoll együttes kezelésére. Így nem csupán a Zigbee gateway képes a Zigbee eszközök kezelésére.
Zigbee kapcsoló
A Zigbee kapcsoló olyan eszköz, amely nem kizárólag a kapcsoló funkciókat látja el, hanem a mesh hálózatban routerként is működik. Így képes nagyobb hálózati redundanciát és lefedettséget teremteni.
Zigbee termosztát
A Zigbee termosztát olyan eszköz, amellyel szabályozható a helyiségben tartani kívánt hőmérséklet. Amennyiben a fűtő-hűtő rendszer csatlakoztatva van az okosotthon rendszerre, a termosztát és hőszenzor segítségével akár teljesen automatizálható egy adott hőfok fenntartása.
Zigbee nyitásérzékelő
A Zigbee nyitásérzékelő olyan szenzor, amelyet ablakokra, garázs-, bejárati- és szekrényajtókra lehet szerelni. Segítségükkel automatikus folyamatok indíthatóak el. Ilyen lehet egy világítótest automatikus bekapcsolása az ajtónyitás hatására.
Zigbee router
Zigbee routernek nevezhető az összes eszköz, amely a mesh hálózat kapcsolódva képes hálózati elosztóként funkcionálni. Ezek az eszközök mindig direkt áramforrással rendelkeznek és folyamatosan bekapcsolt állapotban üzemelnek.
Zigbee konnektor
A Zigbee konnektor olyan okos elektromos konnektor, amely okos otthon rendszerünkbe kapcsolódva szabályozható. Segítségével bizonyos elektromos berendezéseket távolról, telefonkészülékről, laptopról vagy tabletről ki-be kapcsolhatunk.
Felkeltette érdeklődésed az okosotthon rendszer kialakítása? Kérj árajánlatot!